Euro 2020 fixtures: Full schedule, groups, dates and venues

Euro 2020 fixtures: Full schedule, groups, dates and venues

The convoluted Euro 2020 draw is over and we now know the groups that will make up next summer’s pan-continental tournament.

England will meet Croatia, Czech Republic and the winner of a play-off which could be their oldest rivals Scotland, should the Scots triumph in March.

Wales will meet Switzerland and Turkey in Baku before heading to Rome to take on Group A favourites Italy.

The undoubted ‘group of death’ features the 2014 World Cup winners, Germany, the reigning World champions, France, and the reigning European champions, Portugal,

The tournament will be the first European Championships to be played across the entire breadth of the continent, using 12 different venues from Dublin to Baku, beginning on Friday 12 June in Rome and culminating on Sunday 12 July in London.

Groups

Group A: Turkey, Italy, Wales, Switzerland.

Group B: Denmark, Finland, Belgium, Russia.

Group C: Netherlands, Ukraine, Austria, Georgia/North Macedonia/Kosovo/Belarus.

Group D: England, Croatia, Czech Republic, Scotland/Norway/Serbia/Israel.

Group E: Spain, Sweden, Poland, Bosnia-Herzegovina/Slovakia, Ireland/Northern Ireland.

Group F: Germany, France, Portugal, Iceland/Bulgaria/Hungary/Romania.

Venues

  • Rome (Stadio Olimpico)
  • Baku (Olympic Stadium)
  • Saint Petersburg (St Petersburg Stadium)
  • Copenhagen (Parken Stadium)
  • Amsterdam (Johan Cruijff ArenA)
  • Bucharest (National Arena)
  • London (Wembley Stadium)
  • Glasgow (Hampden Park)
  • Bilbao (Estadio de San Mamés)
  • Dublin (Dublin Arena)
  • Munich (Fußball Arena München)

Full schedule

Group Stage
DateMatchTeamsGroupVenue
Friday 12th JuneMatch 1Turkey vs ItalyGroup ARome
Saturday 13th JuneMatch 2Wales vs SwitzerlandGroup ABaku
Saturday 13th JuneMatch 3Denmark vs FinlandGroup BCopenhagen
Saturday 13th JuneMatch 4Belgium vs RussiaGroup BSt Petersburg
Sunday 14th JuneMatch 5Netherlands vs UkraineGroup CAmsterdam
Sunday 14th JuneMatch 6Austria vs Play-off DGroup CBucharest
Sunday 14th JuneMatch 7England vs CroatiaGroup DLondon
Monday 15th JuneMatch 8Play-off C vs Czech RepublicGroup DGlasgow
Monday 15th JuneMatch 9Spain vs SwedenGroup EBilbao
Monday 15th JuneMatch 10Poland vs Play-off BGroup EDublin
Tuesday 16th JuneMatch 11Play-off A vs PortugalGroup FBudapest
Tuesday 16th JuneMatch 12France vs GermanyGroup FMunich
Wednesday 17th JuneMatch 13Turkey vs WalesGroup ABaku
Wednesday 17th JuneMatch 14Italy vs SwitzerlandGroup ARome
Wednesday 17th JuneMatch 15Denmark vs BelgiumGroup BCopenhagen
Thursday 18th JuneMatch 16Finland vs RussiaGroup BSt Petersburg
Thursday 18th JuneMatch 17Netherlands vs AustriaGroup CAmsterdam
Thursday 18th JuneMatch 18Ukraine vs Play-off DGroup CBucharest
Friday 19th JuneMatch 19Croatia vs Czech RepublicGroup DGlasgow
Friday 19th JuneMatch 20England vs Play-off CGroup DLondon
Friday 19th JuneMatch 21Sweden vs Play-off BGroup EDublin
Saturday 20th JuneMatch 22Spain vs PolandGroup EBilbao
Saturday 20th JuneMatch 23Play-off A vs FranceGroup FBudapest
Saturday 20th JuneMatch 24Germany vs Play-off AGroup FMunich
Sunday 21st JuneMatch 25Switzerland vs TurkeyGroup ABaku
Sunday 21st JuneMatch 26Italy vs WalesGroup ARome
Monday 22nd JuneMatch 27Russia vs DenmarkGroup BCopenhagen
Monday 22nd JuneMatch 28Finland vs BelgiumGroup BSt Petersburg
Monday 22nd JuneMatch 29Play-off D vs NetherlandsGroup CAmsterdam
Monday 22nd JuneMatch 30Ukraine vs AustriaGroup CBucharest
Tuesday 23rd JuneMatch 31Croatia vs Play-off CGroup DGlasgow
Tuesday 23rd JuneMatch 32Czech Republic vs EnglandGroup DLondon
Wednesday 24th JuneMatch 33Sweden vs PolandGroup EBilbao
Wednesday 24th JuneMatch 34Play-off B vs SpainGroup EDublin
Wednesday 24th JuneMatch 35Portugal vs FranceGroup FBudapest
Wednesday 24th JuneMatch 36Germany vs Play-off AGroup FMunich
Round of 16
Saturday 27th JuneMatch 37Group A winner v Group C runner-upLondon
Saturday 27th JuneMatch 38Group A runner-up v Group B runner-upAmsterdam
Sunday 28th JuneMatch 39Group B winner v Group A/D/E/F third placeBilbao
Sunday 28th JuneMatch 40Group C winner v Group 3D/E/F third place – BudapestBudapest
Monday 29th JuneMatch 41Group F winner v Group A/B/C third placeBucharest
Monday 29th JuneMatch 42Group D runner-up v Group E runner-upCopenhagen
Tuesday 30th JuneMatch 43Group E winner v Group A/B/C/D third placeGlasgow
Tuesday 30th JuneMatch 44Group D winner v Group F runner-upDublin
Quarter-finals
Friday 3rd July, 5pmMatch 45Winner of match 41 v Winner of match 42St Petersburg
Friday 3rd July, 8pmMatch 46Winner of match 39 v Winner of match 37Munich
Saturday 4th July, 5pmMatch 47Winner of match 40 v Winner of match 38Baku
Saturday 4th July, 8pmMatch 48Winner of match 43 v Winner of match 44Rome
Semi-finals
Tuesday 7th July, 8pmMatch 49Winner of match 45 v Winner of match 46London
Wednesday 8th July, 8pmMatch 50Winner of match 48 v Winner of match 47London
Final
Sunday 12th July, 8pmMatch 51Winner of match 49 v Winner of match 50London

Euro 2020 play-offs

Path A

  • Iceland v Romania
  • Bulgaria v Hungary (final host)

Path B

  • Bosnia and Herzegovina v Northern Ireland (final host)
  • Slovakia v Republic of Ireland

Path C

  • Scotland v Israel
  • Norway v Serbia (final host)

Path D

  • Georgia v Belarus (final host)
  • North Macedonia v Kosovo

Source link

Back to top